A Szolnoki SZC Jendrassik György Gépipari Technikumában november 23-án tartották a nyílt napot, amikor a pályaválasztás előtt álló nyolcadikos diákok és szüleik eljöhettek körülnézni, ízelítőt kapni az itt folyó munkáról és a további lehetőségekről.
A több szálon futó program az aulában kezdődött, ahol a megjelent szülők és gyerekek tájékoztatót kaptak a Gépipari működéséről, rendszeréről. Bemutatkozott Molnár Aranka igazgatónő, Bencsikné Kocsis Eszter igazgatóhelyettes és Szarvas József szakmai igazgatóhelyettes, és Zúzó, a Centrum kabalafigurája is. Molnár Aranka igazgatónő elmondta, hogy a diákok több területen fognak majd csoportokban végigmenni, meglátogatva az iskolát. Leszögezte, hogy nincs ugyan központi felvételi, de jó eredménnyel lehet bekerülni a Gépipariba, és az öt év végén végtelen lehetőségek várják a fiatal felnőtteket a munkaerőpiacon. Szarvas József igazgatóhelyettes ismertette az iskolában oktatott ágazatokat, a Digitális Közösségi Alkotóműhely (DKA) szerepét a tanulásban, és az iskola tízezer négyzetméterén található tanműhelyek és műhelyek fontosságát. Elárulta azt is, hogy a TikTokon van egy Jendra-csatorna, ahol rengeteg diák nézi és készíti a videókat. Mádi Lajos alezredes is bemutatkozott, aki a Kratochvil Honvéd Kollégiumról mondta el, hogy a kadétok összetartó csapata bizonyítja, hogy a Gépipari nagyon jó iskola, de rengeteget kell tanulni…
Ezután a nyolcadikosok elindultak csapatokban több helyszínre, tanárok és gépiparis diákok vezetésével. A DKA-ben Hajnal-Papp Zoltán mutatja meg nekik a számítógép adta lehetőségeket, tanulásban és persze játékban is. A tanműhelyben kezdő csoport megnézi, hogyan gyakorolnak a gépiparisok a nagy gépeken, például a hegesztőroboton. A következő csapat a könyvtárba megy, ahol a Diákönkormányzat mutatkozik be, Popovics Éva tanárnő vezetésével. A laborba tartó csoport körülnézhet a természettudományos tárgyakat magában foglaló épületrészben, ahol sok érdekes kísérletet is végeznek. A műhelybe látogató csoport pedig megnézheti a legkomolyabb gépparkot, amely a szakmát tanuló diákoknak nagyon fontos. Eközben egy földszinti teremben kipróbálhatták a versenyautó-szimulátort is.
Az aulában maradó szülők a pályaválasztást, iskolaválasztást megkönnyítendő, részletes információkat kaphattak a Gépipariban folyó oktatásról, nevelésről, távolabbi tervekről. Molnár Aranka igazgatóasszony kiemelte, hogy a Gépipari két dolgot ad: érettségit és szakmát öt év alatt. A vármegye egyik legjobb infrastruktúrájával rendelkezik, új tanműhely építésével még modernebb lesz. A szakmaiságban erős tantestület az egyik biztosítéka a diákok tudásának. Beszélt arról, hogyan kerülhet be a diák a Gépipariba, mit fog tanulni és mit nyújt még az iskola a tanulmányokon kívül. Megemlítette a szervezett túrákat, a Rákóczi Szövetség utazásait, a külföldi kirándulásokat és az itt szerveződő nyelvvizsgaközpontot is. Szarvas József igazgatóhelyettes részletesen ismertette, melyik évfolyamon mit tanulnak a diákok az egyes ágazatokon, és hangsúlyozta a szakmai órák fokozatosan emelkedő mennyiségét, amely a 10-es ágazati vizsga után növekszik a leginkább, majd a 12. év végén a közismereti tárgyak érettségije után a 13. osztály végén a technikusi szakmai vizsgával ér véget. Beszámolt az új tanműhely építésének folyamatáról is, amely szinte pontosan egy év múlva kerül átadásra. Ezzel az új tanműhellyel lesz igazan 21. századi, ultramodern a Gépipari. Az ösztöndíj rendszere sem maradhat ki, hiszen az anyagi ösztönzés pozitívan hat a diákok tanulási folyamatára is, és a havi rendszerességgel kapott pénzt össze is lehet gyűjteni, hogy indulási alapot képezzen a fiatalok számára később. A duális képzésről pedig tudniuk kell a szülőknek és a diákoknak is, hiszen itt kapnak remek lehetőséget a cégekhez kihelyezett nyári gyakorlatok után a tanévben is a munkára a diákok, és munkatapasztalatot, gyakorlatot szerezhetnek.
Mádi Lajos alezredes, a Kratochvil Kollégium igazgatóhelyettese a honvéd kadét programról beszélt a szülőknek. Ez nem katonai iskola, hanem egy kollégium, ahová jelentkezhetnek azok, akik késztetést éreznek a honvéd élet iránt. A Béri Balogh Ádám Honvéd Kadét programban egyelőre három évfolyamról 24-24 diák vesz részt, és tanul honvédelmi alapismereteket, amiből érettségizni is lehet. Önfegyelemre, kitartásra, tiszteletre, bajtársiasságra és hazaszeretetre nevel, ami manapság nagyon fontos az életben.
A Gépipari a 21. század kihívásaira készíti fel a diákjait. A komplex problémamegoldás, a kritikus, kreatív és rugalmas gondolkodás, az emberekkel való megértő bánásmód, és a probléma megfogalmazásának képessége hatalmas előnyt tud adni az itt végzett fiataloknak. A generációk iskolája folyamatosan adja át tudását a mai kor fiataljainak.