Hírek
2024. nov. 28.
Októberi kirándulásunk
Októberi kirándulásunk A Jendrások ismét Nagyszalontán jártak. Nagy örömünkre szolgált, hogy a Rákóczi Szövetség Diákutaztatási programjában ismét pályázhattunk és ismét utazási támogatást nyertünk. Immár 2. alkalommal indultunk Nagyszalontára.
A Jendrások ismét Nagyszalontán jártak
Nagy örömünkre szolgált, hogy a Rákóczi Szövetség Diákutaztatási programjában ismét pályázhattunk és ismét utazási támogatást nyertünk. Immár 2. alkalommal indultunk Nagyszalontára. 2024. október 24-én indultunk 56-os irodalmi műsorunkkal Nagyszalontára a Nagyszalontai Arany János Elméleti Líceumba ünnepelni, találkozni a határon túli diákokkal. Kiss Mária igazgatóhelyettes asszony és Illyés-Domján Laura tanárnő meghívásának tettünk eleget. A pályázat elnyerése után terveztük az utazásunkat 50 fővel, az utazók egy része Rákóczi Szövetségi tag másik része most ismerkedik a szervezettel, illetve kapcsolódik be az utazásokba.
Az utazásunk tervezett programja a Líceum meglátogatása, közös ünneplés a nagyszalontai diákokkal, koszorúzás Arany János, illetve Kossuth szobránál, illetve az Arany porta és a Csonkatoronyban lévő Arany Múzeum meglátogatása szerepelt.
Reggel 7-kor indultunk Szolnokról, a határon kicsit várakoztunk, majd gyorsan Szalontára értünk, ahol már vártak bennünket a Líceumba, ahol rövid körbetekintést tettünk, majd a 9. évfolyamos filológiai osztállyal kisétáltunk az iskola melletti szobrokhoz, megkoszorúztuk Arany János szobrát, majd a parkon átsétálva Kossuth szobránál megtartottuk ünnepi műsorunkat, melyet Aranka tanárnő és Laura tanárnő ünnepi gondolatai egészítettek ki. A megemlékezés után még beszélgettünk a szalontai diákokkal, majd együtt az Arany portára sétáltunk, ahol Arany János Szülőházának másolata áll. Itt felidéztük a XIX. századi költőóriás életét, gyermekkorát, megtekintettük a korabeli népi eszközöket. A délutáni időszakot a múzeumban, közismert nevén a Csonkatoronyban töltöttük, mely valóban torony. Elolvastuk a torony történetét is:
Az Arany János emlékmúzeum ma Nagyszalonta Önkormányzatának a kezelésében áll és a szalontaiak által “Csonkatoronynak” nevezett műemlék épületben kereshető fel. Az épület egy, a törökdúlás után ide telepített hajdúk által épített, védelmi célokat szolgáló torony, amelynek építését 1636-ban fejezték be. Néhány évvel Arany János halála után fia, Arany László Szalonta városának adományozta édesapja hagyatékának egy jelentős részét. Ebből egy kiállítás, emlékszoba nyílott, majd később az Arany János Művelődési Egyesület megvásárolta az évtizedek óta kihasználatlan Csonkatornyot és Arany László további támogatásával fel is újíttatta. A díszes bejárat, amelynek ékessége az Arany Jánost ábrázoló szobor csak később, 1907-ben készült el. Ebbe, a felújított épületbe költözött át ideiglenes kiállítóhelyéről, 1899. augusztusában az Arany János Emlékmúzeum. Azóta – megszakítás nélkül – ebben az épületben látogatható.
Itt ismét érdekességeket láttunk és hallottunk Aranyról, műveiről, életéről. Megtekintettük kedvenc tárgyait, közösen mondtunk részleteket az Ágnes asszony című balladából. A múzeumlátogatás után még sétáltunk a városban a vendéglátó diákokkal, akiket ekkor egy picit jobban megismertünk. A találkozásunk végén Laura tanárnőt és tanítványait meghívtuk Szolnokra akár ünnepi rendezvényekre, de egyszerű kirándulásra, együttműködésre is. A városlátogatás után élményekkel telve indultunk haza, este 9-re otthon is voltunk. Reméljük, hogy hamarosan találkozunk új barátainkkal Szolnokon vagy Nagyszalontán.
GALÉRIA
12 fotó
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Végtelen lehetőségek a 98 éves Gépipariban
A Szolnoki SZC Jendrassik György Gépipari Technikumában november 23-án tartották a nyílt napot, amikor a pályaválasztás előtt álló nyolcadikos diákok és szüleik eljöhettek körülnézni, ízelítőt kapni az itt folyó munkáról és a további lehetőségekről.
2024. nov. 23.